Prosječni dnevni unos sulfata u ljudski organizam iz pitke vode, zraka i hrane je otprilike 500 mg, a najveća
količina sulfata prisutna je u hrani.
Sumpor Sulfati su soli sumporne kiseline koje su često zastupljene u Zemljinoj kori.
Tresetišta u različitim kopnenim okolišima (bare, močvare, itd.), ležišta lignita i ugljena poznati su izvori oblika sumpora u okolišu uključujući i sulfate.
U kom obliku se javlja sumpor u vodi za piće?
U vodi se javlja u dva oblika – sulfati i vodonik sulfid.
Sufati se prirodno nalaze u stijenama i zemljištu.
Vremenom, dolazi do rastvaranja sulfata i tada oni dospijevaju u podzemnu vodu koja je najveći izvor javnog vodosnabdijevanja.
Sulfati ne prelaze u gasno stanje tako da voda bogata sulfatima nema miris.
Prosječni dnevni unos sulfata u ljudski organizam iz pitke vode, zraka i hrane je otprilike 500 mg, a najveća količina sulfata prisutna je u hrani. Na temelju različitih istraživanja, dokazano je da u pitkim vodama nema štetnog uticaja sulfata za zdravlje ljudi, ako koncentracija sulfata ne prelazi vrijednost od 500 mg/l, ali voda bogata sulfatima je naročito opasna za bebe i novorođenčad.
Metode za analizu sulfata se uglavnom baziraju na slaboj rastvorljivosti barijum sulfata, pa se takav dobijeni rastvor analizira spektrofotometrijski.
Prema važećem pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, koncentracija sulfata u vodi za piće ne smije prelaziti 250 mg/l, stoga je kontrolu koncentracije sulfata neophodno kontinuirano sprovoditi.